RSS
poniedziałek, 10 października 2016
Pod dyktatem korporacji
CETA, czyli Kompleksowa Umowa Gospodarczo Handlowa pomiędzy Unią Europejską a Kanadą to jest temat, który powinien być szeroko dyskutowany, bo zawarcie tej umowy może przynieść daleko idące konsekwencje dla funkcjonowania naszego kraju. Tymczasem kwestia umowy przechodzi bez większego echa.
niedziela, 11 września 2016
Agnieszka Radwańska – tenisistka, za którą zatęsknimy, gdy już odejdzie
Od wielu lat należy do ścisłej światowej czołówki. Żadnego z turniejów Wielkiego Szlema nie wygrała nigdy, ale na liście najefektowniejszych akcji jej popisów znajdziemy całe mnóstwo. Jest Agnieszka Radwańska tenisistką inną od wszystkich tworzących ranking najlepszych.
wtorek, 30 sierpnia 2016
Uciekające pieniądze
Znajomy ma niewielką firmę. Od wielu lat narzeka na rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Od wielu lat wspominał o przeniesieniu firmy do innego, bardziej przyjaznego przedsiębiorcom kraju. Ostatnio to zrobił, bo jak twierdzi, po podniesieniu płacy minimalnej do poziomu minimum dwóch tysięcy złotych, co ma nastąpić od stycznia, przy obecnych obciążeniach nie będzie w stanie funkcjonować w Polsce.
wtorek, 26 lipca 2016
Jeśli reformować to odpowiedzialnie
Zmiany są potrzebne wówczas gdy to, co zmieniamy nie funkcjonuje, bądź funkcjonuje źle. Zastanawiam się, czy z polskim systemem edukacji rzeczywiście jest na tyle źle, że uzasadnione jest wywracanie go do góry nogami i de facto powrót do status quo sprzed kilkunastu lat. Bo esencją zmian proponowanych przez rząd jest przywrócenie systemu, który obowiązywał jeszcze w czasach PRL, a zmieniony został przez premiera Jerzego Buzka.
niedziela, 17 lipca 2016
Ciekawe czasy nastały, nie ma co
Jedno z bardziej znanych chińskich przekleństw brzmi „obyś żył w ciekawych czasach”. Chodzi w nim o to, że czasy ciekawe to czasy niespokojne, pełne wydarzeń niepokojących, trudnych do wytłumaczenia, przesycone niepewnością wywołującą u wielu ludzi zmartwienie. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że żyjemy w takich czasach. Na naszych oczach dzieje się historia. Powinniśmy się czuć wyróżnieni, ale zapewne większość wolałaby, aby świat był bardziej przewidywalny i trochę mniej przesycony wydarzeniami zapisującymi się na kartach historii wytłuszczoną czcionką.
niedziela, 05 czerwca 2016
Romantyczny wojownik magicznych czasów
Jestem za młody, by pamiętać legendarne walki Muhammeda Ali z Joe Frazierem, Sonnym Listonem, czy Georgem Foremanem. Gdy one się odbywały i rozpalały do czerwoności nie tylko fanów boksu nie było mnie jeszcze wśród ludzi. Znam je jednak doskonale z opowieści, tych którzy widzieli je w telewizji, a także z relacji naocznych uczestników tych wydarzeń spisanych w rozlicznych artykułach prasowych, które czyta się z zapartym tchem.
niedziela, 22 maja 2016
Lewandowski, Nawałka i wspólny cel
Po latach chudych, w których piłkarski kibic z Polski przełykał coraz to bardziej gorzkie pigułki, pogrążając się w smutku po kolejnych porażkach rodzimej reprezentacji przyszedł czas, gdy doczekaliśmy się drużyny narodowej, której gra dostarcza nam wrażeń o zabarwieniu emocjonalnym znacznie bardziej pozytywnym.
niedziela, 08 maja 2016
Muzułmanin w fotelu burmistrza Londynu
45-letni Sadiq Khan, syn kierowcy autobusu z Pakistanu został wybrany burmistrzem Londynu. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jest on muzułmaninem, a Londyn to największa metropolia Europy. Żadnym innym wielkim europejskim miastem nie kierował nigdy wcześniej muzułmanin.
poniedziałek, 25 kwietnia 2016
Rozbawić ludzi to jest mimo wszystko sztuka
Uważam muzykę za formę sztuki. Szukam w jakże przepastnych zbiorach popularnych muzycznych aplikacji takich utworów, które potrafią mnie wzruszyć, skłonić do refleksji. Istotna jest zarówno warstwa dźwiękowa, jak i słowna, bo w moim odczuciu tekst jest nieodłączną częścią piosenki. Nigdy nie gustowałem w utworach z kręgu szeroko rozumianego disco polo, czy też modnego ostatnio polo dance.
poniedziałek, 11 kwietnia 2016
Łagodny bunt - głos płynący z głębi wrażliwych serc
Z wielką przyjemnością obserwuję wysyp młodych polskich muzyków, którzy przebojem wdzierają się do głównego krwiobiegu światowej, ambitnej popkultury. Ostatnio sporo czasu poświęciłem na bliższe poznanie dźwięków kreowanych przez duet The Dumplings. Zarówno wsłuchując się w nagrania studyjne z płyty Sea You Later, jak i biorąc udział w jednym z koncertów.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 27
Tagi